Mleko w szkole

Ponoć dzięki niemu będziemy wielcy – mleko jest obecne w diecie człowieka praktycznie od zawsze, a według naukowców jako żywność wykorzystywane jest już od 11 tysięcy lat. Biały napój nadal zajmuje czołowe miejsce w diecie miliona ludzi na całym świecie, a tym bardziej trudno wyobrazić sobie jego nieobecność w jadłospisie każdego dziecka, nie tylko noworodka. Swoją nieopisaną rolę mleko spełnia przede wszystkim dzięki wysokiej zawartości białka i wapnia, ale to nie wszystkie wartości odżywcze jakie za sobą niesie – nie można zapominać również o tłuszczach, witaminach, solach mineralnych i węglowodanach.

Powszechnie wiadomo, że istnieje wiele innych produktów o bogatej zawartości białka czy wapnia, ale mleko skupia w sobie jeden kluczowy sekret – jego składniki odżywcze są niezwykle dobrze przyswajalne. Napój ma wartościowy wpływ na stan ludzkiego kośćca, dlatego tak ważne jest jego regularne dostarczanie szczególnie w okresie szkolnym i dojrzewania jak również w wieku dorosłym, choć już nie w tak obfitych ilościach ze względu na zmniejszone przyswajanie laktozy i możliwą nietolerancję.

Oprócz ogromnego wpływu na kości mleko wykazuje także działanie antyrakowe za sprawą obecności witaminy D, zmniejsza ryzyko osteoporozy, nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca. Ponadto oddziałuje też na liczne procesy immunologiczne zachodzące w organizmie człowieka, pomaga w ochronie i walce z infekcjami oraz bierze czynny udział w procesach dojrzewania przewodu pokarmowego.

Ze względu na prozdrowotne właściwości mleka powinniśmy zaszczepić w dzieciach już od małego nawyk picia przynajmniej dwóch szklanek dziennie. Oprócz edukacji w domowym zaciszu warto rozszerzyć działania również w innych miejscach, w których maluch przebywa równie często. Jednym z nich jest oczywiście szkoła. Można zauważyć, że dzieci lubią podglądać nie tylko rodziców, ale i rówieśników, dlatego też działając na szeroką skalę, można na trwałe wprowadzić nawyk picia mleka i zdrowego odżywiania we wszystkich dzieciach uczęszczających do szkół podstawowych. Tym bardziej, że jest do tego bardzo skuteczne i sprawdzone narzędzie – program mleko w szkole.

Darmowe mleko w szkole

Darmowe mleko jest możliwe dzięki specjalnemu programowi opracowanemu przez Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa, który zakłada również bezpłatne dostarczanie uczniom warzyw oraz owoców od sprawdzonych i zaufanych dostawców. Oprócz tego idea opiera się także na szeroko pojętych działaniach edukacyjnych polegających na poprawie wiedzy na temat rolnictwa, zaszczepienia zdrowych nawyków żywieniowych i świadomości w zakresie zbilansowanej diety. Program opracowany został na rok szkolny 2017/2018, a środki finansujące te niezwykle ważne działania pochodzą zarówno z zasobów krajowych jak i dotacji pobieranych z Unii Europejskiej. Mleko w szkole w ramach tego działania może być dostępne w placówkach edukacyjnych za pośrednictwem firmy takiej jak my, która już od dłuższego czasu zajmuje się jego udaną realizacją.

Obecne działania to połączenie dotychczasowych programów „mleko w szkole” i „warzywa i owoce w szkole”, które decyzją Komisji Europejskiej zostały scalone w jeden, znacznie bardziej kompleksowy. Należy zaznaczyć, że Polska jest jednym z największych beneficjentów tego projektu – na obecny rok szkolny na wspieranie żywieniowe uczniów szkół podstawowych przeznaczono 114,8 mln zł z budżetu UE oraz 128,1 mln zł ze środków krajowych, a do starania się o wsparcie nasz kraj przystąpił zaraz po dołączeniu do wspólnoty UE. Jako zatwierdzony dostawca cieszymy się zaufaniem placówek edukacyjnych w całym kraju, z zaangażowaniem wypełniając swoją misję i wierząc w słuszność oraz pozytywne skutki jej wdrażania. Zachęcamy do udziału w programie pozostałe szkoły, wskazując na dobroczynne działanie mleka na młodzieńczy organizm i możliwość wsparcia szczególnie tych dzieci, które mają trudną sytuację materialną. Tylko zorganizowanym i wspólnym działaniem możemy zaszczepić w najmłodszych zdrowe nawyki, które zaprocentują w późniejszym, dorosłym życiu.