Nowy Program dla szkół

Jesteśmy firmą, która z sukcesem już od ponad 10 lat pomaga wdrażać program zdrowego odżywiania w szkole. Nasze cele zamykają się w dostarczaniu do szkół na terenie całej Polski owoców, warzyw i mleka w ramach działań mających na celu promowanie wśród uczniów zdrowego odżywiania za sprawą udostępniania im wartościowych produktów. Ufamy tylko sprawdzonym i godnym zaufania dostawcom, przekazując do szkół zdrowe i pełnowartościowe artykuły żywieniowe. Nasz program dla szkół oprócz skupiania się na zaopatrywaniu dzieci w warzywa, owoce i mleko stawia również na działania edukacyjne realizowane wśród wszystkich uczniów, m.in. w temacie zdrowego stylu życia, wybierania zbilansowanej diety i propagowania aktywności fizycznej. Pogram skierowany jest do uczniów klas I-V. Do udziału w programie zapraszamy szkoły podstawowe z całej Polski, które chciałyby zwrócić uwagę swoich uczniów na rolę odżywiania w procesie dojrzewania i późniejszym, dorosłym życiu. Współpraca opiera się na podpisaniu umowy, a my jako sprawdzony dostawca mleka, owoców i warzyw z pewnych źródeł, zaopatrujemy daną placówkę nie tylko w produkty spożywcze, ale i cenną wiedzę. Informacja o łącznej liczbie produktów publikowana jest przez Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa. Dokumentem, który określa kluczowe zasady realizacji tego programu jest Strategia krajowa, która określa sposób finansowania programu, produkty udostępniane uczniom oraz grupę docelową. Średnio na realizację tej misji przeznacza się w krajach Unii Europejskiej ok. 250 mln euro na cały rok szkolny, w tym 100 mln euro na mleko, a pozostałą część na owoce i warzywa. W Polsce program finansowany jest zarówno ze środków UE jak i budżetu krajowego, a łączny budżet na jego realizację w roku szkolnym 2017/2018 wyniósł 242,9 mln zł. Zapraszamy wszystkie szkoły do wzięcia udziału w tej słusznej idei.

Przystąpienie do programu

Szkoła podstawowa, które będzie chciała uczestniczyć w programie może skorzystać z naszych usług jako zatwierdzonego dostawcy poprzez zawarcie umowy na dostawy owoców i warzyw lub mleka. Informacja o łącznej liczbie porcji owoców i warzyw oraz mleka otrzymywanych przez dziecko w I semestrze roku szkolnego 2017/2018 w ramach programu zostanie opublikowana przez KOWR do dnia 28 września 2017 r. Dostawy owoców i warzyw oraz produktów mlecznych do szkół rozpoczną się od 2 października 2017 r.

Oddziały terenowe Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa

program dla szkół
Adresy OT KOWR OT Warszawa ul. Plac Bankowy 2 00-095 Warszawa (22) 635-10-00 OT Opole ul. 1-go Maja 6 45-068 Opole (77) 400-09-00 OT Łódź ul. Północna 27/29 91-420 Łódź (42) 636-53-26 OT Kielce ul. Piaskowa l 8 25-323 Kielce (41) 343-31-90

Zakres

W ramach nowego programu dzieci będą:

  • otrzymywały owoce i warzywa oraz produkty mleczne
  • brały udział w działaniach edukacyjnych mających poprawić wiedzę uczniów na temat rolnictwa, pochodzenia żywności, zdrowych nawyków żywieniowych itp.

Strategia krajowa Kluczowym dokumentem określającym najważniejsze zasady realizacji programu w Polsce, a także jego główne cele i priorytety jest Strategia krajowa obejmująca 6 kolejnych lat szkolnych. Dokument ten określa długoterminową strategię realizacji programu. Pierwsza strategia została przedstawiona Komisji Europejskiej w lipcu 2017 r. Strategia określa m.in.:

  • Zasady finansowania programu, w tym dofinansowanie ze środków krajowych,
  • Produkty udostępniane dzieciom: priorytetem jest udostępnianie dzieciom produktów świeżych i jak najmniej przetworzonych, bez dodatków, a więc świeżych owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych,
  • Grupę docelową czyli  dzieci, które będą mogły uczestniczyć w programie i otrzymywać owoce i warzywa i/lub mleko.

Budżet

Na realizację programu w UE przeznacza się 250 mln euro na rok szkolny, w tym:

  • 100 mln euro na mleko,
  • 150 mln euro na owoce i warzywa.

Program w Polsce finansowany jest ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu krajowego. Łączny budżet programu na rok szkolny 2017/2018 wynosi 242,9 mln zł, w tym 114,8 mln zł z budżetu UE oraz 128,1 mln zł z budżetu krajowego. Polska jest jednym z największych beneficjentów programu w UE, pod względem przyznanych środków plasuje się na 4. miejscu za Niemcami, Francją i Włochami.

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na ogólny stan organizmu i jego prawidłowe funkcjonowanie jest zdrowa i zrównoważona dieta – dlatego powstał program zdrowego odżywiania w szkole. To, co ląduje na co dzień na talerzu, jest ważne w przypadku każdego z nas, ale tak naprawdę sposób żywienia odgrywa kluczową rolę we wczesnych latach życia, dlatego pod lupę powinny być brane w szczególności posiłki dzieci. To właśnie wtedy ma miejsce najintensywniejszy rozwój całego organizmu, a co za tym idzie – aktywność i sprawność umysłowa oraz fizyczna. By zwiększała się masa mięśni i kości rosły w sposób prawidłowy, niezbędne jest dostarczanie wszystkich najważniejszych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. W związku z powyższym dieta dzieci powinna być bogata we wszelkiego rodzaju owoce i warzywa, mięso, ryby i co najważniejsze – nabiał, czyli mleko i produkty pochodne. Nie jest tajemnicą, że dziecko chłonie wiedzę z najbliższego otoczenia, a czerpie szczególnie ze sposobu życia rodziców. Warto zatem już od małego zaszczepiać w maluchu elementy zdrowego trybu życia i zróżnicowanej oraz bogatej w czołowe składniki odżywcze diety. Nie da się ukryć, że drugim z miejsc oprócz rodzinnego domu, w którym dziecko przebywa podobną ilość czasu, jest szkoła, która równie mocno powinna wpływać na kształtowanie nawyków żywieniowych – z jednej strony teoretycznie za pomocą wdrażania cennej wiedzy, a z drugiej praktycznie – za pośrednictwem odpowiedniego programu dla szkół.